Pusheen has been dreaming about tuna sashimi! She has decided that she needs to eat more tuna in her life, so she decides to visit
restaurants to eat tuna sashimi and tuna nigiri.
Each restaurant that Pusheen wishes to visit sells sashimi and nigiri at their own prices - restaurant
sets their prices at
dollars per piece of tuna sashimi and
dollars per piece of tuna nigiri. Pusheen has decided that before tax and tip, the amount of money she spends should be exactly
dollars for restaurant
. Is it possible for Pusheen to spend exactly
dollars on sashimi and nigiri? (Don't worry, she's budgeted money for the tip!)
Constraints



In tests worth 3 marks,
.
In tests worth an additional 3 marks,
will be divisible by
.
Input Specification
The first line contains a single positive integer
, the number of times Pusheen repeats this exercise.
Each of the next
lines contains three positive space-separated integers,
,
, and
, indicating that her favourite sushi restaurant is charging
dollars per piece for sashimi and
dollars per piece for nigiri, and Pusheen's budget purely for the sashimi and nigiri is
dollars.
Output Specification
Output
lines. If Pusheen can order items accordingly from the
th restaurant, output YES
on the
th line.
Otherwise, output NO
.
Sample Input
Copy
2
2 2 2
3 4 5
Sample Output
Copy
YES
NO
Sample Explanation
In the first example, Pusheen can order either one piece of sashimi or one piece of nigiri.
In the second example, Pusheen is unable to order exactly 5 dollars of items from sashimi or nigiri. One piece of nigiri costs four dollars, but two pieces of sashimi cost six dollars.
Comments